Cesta na sever

Aneb jak jsme navštívily Světovou výstavu ve Stockholmu a Klubovou výstavu sheltií ve Vilstě.

Letos se každoroční World Dog Show konala 4.7.2008  ve švédském Stockholmu a pořadatelská země a její klub  chovatelů šeltií se rozhodl zorganizovat velkém stylu i klubovou výstavu šeltií nazvanou World Sheltie Show, která se konala následující den v prostorách kempu ve Vilstě-Eskilstuně. 

Nemohly jsme odolat pokušení vidět na vlastní oči psí idoly, které známe jen z obrázků, a již loni jsme se s Ewou Kalendovou rozhodly, že si tyto akce nenecháme ujít. A tak letošní dovolená byla z poloviny strávená v autě a z druhé u výstavního kruhu nebo povídáním o psech a problémech, které trápí chovatele u nás i ve Švédsku.  Celý pobyt nám zpříjemnily a usnadnily chovatelky Lotta Jidegren, Mia  Thenander   a Sylvia Ardenstedt, která nám byly nejen příjemnými průvodkyněmi, ale poskytly nám i svoji střechu nad hlavou na naší pouti.  Většina vystavovatelů, stejně jako my, využila možnosti ubytovaní v kempu ve Vilstě, a tak jsme postupně poznávaly chovatele zvučných jmen a společně s nimi a jejich načesanými šeltiemi  jsme v pátek velmi brzy ráno nasedli do autobusů vypravených klubem a mířili do Stockholmu. Nejprve jsme půl hodiny zoufale kroužili okolo výstaviště bez možnosti zaparkovat, až nám nakonec řidič zastavil přímo před vchodem a nechal nás vystoupit jako z taxíku.  Pak už šlo všechno jako po drátkách.

Obě výstavy byly velkým svátkem a pořadatelé to tak také pojali. Stockholmská „tržnice“ nabídla  prostorné kruhy v klimatizovaných  halách. Velké množství stánků i výpravné závěrečné soutěže. Švédové přestavili svá národní plemena i svoje národní zvyky a kroje.

K posuzování psů byla pozvána britská rozhodčí Margaret Norman,  chovatelská stanice Francehill, a feny posuzoval Fin Rainer Vuorinen.

Na výstavu bylo přihlášeno 66 psů a 79 fen ze Švédska, Norska, Finska, Dánska, Ruska, Ukrajiny, Velké Británie, USA, Maďarska a Rakouska. Tradiční problém na velkých výstavách představuje to, že psi i feny jsou posuzovány současně a je  těžké být na dvou místech najednou. Pro majitele fen je o poznání zajímavější sledovat posuzování psů, a tak jsem se utábořila s kamerou (focení v hale není v moci mé optiky) u stolku Mrs. Norman,  sledovala její pečlivou práci a jen o malých přestávkách odbíhala ke kruhu fen. Jak jsem později zjistila, tak finský rozhodčí nešetřil ani známkami dobrá a dvě feny odešly z kruhu s u nás nevídanou známkou „sufficient“ , tedy dostatečná. K velkému překvapení všech diváků a zejména pana chovatele i jinak veleúspěšná fena Lundecock´s Hoity-Toity vyhrála  málo obsazenou střední třídu se známkou velmi dobrá. Angličanka tak přísná nebyla. I když úroveň psů byla o něco vyrovnanější.

Je třeba podotknout, že systém titulů na světovce se řídil pravidly pořadatelské země. Rozdělení do tříd je totožné jako u nás, ale o certifikát (u nás CAC) a res. CAC bojují vítězové  všech tříd, kromě třídy šampiónů. Ve psech je tedy udělen jen jeden a stejně tak ve fenách. CACIB byl současně titulem World Winner a do soutěže tentokrát nenastupovali zástupci třídy juniorů a veteránů. Vítězům těchto tříd, pokud obdrželi současně známku výborná, byl přiznán titul Junior World  Winner, resp. Veterán World Winner.  Nakonec nastoupily k boji o BOBa současně feny i psi CACIBové a vítězové junioři  a veteráni, pokud byli hodnoceni známkou výborná. 

Závěrečné soutěže hodnotil pan Vuorinen. Tituly nakonec obdrželi tito psi:

BOB a  CACIB  WW08 – pes NuCh SUCh Lundecock´s Fiddler On The Roof 
CACIB   WW08–  fena Shellrick´s Primrose
CAC a JWW08 – pes JW Degallo The Real Deal
CAC a Vet.WW08 –  fena Maribell´s Perfectsmile of Pepsodent
JWW08 –  fena 
Croft´s And Justice For All
 Vet. WW08 – pes NuCh SUCh Lundecock´s Favourite Flame 
(ostatní pořadí a fotky na hlavní straně ve výsledcích výstav)

Po skončení soutěží nás autobus odvezl  všechny zpět do kempu, abychom nabrali nových sil na další výstavní den.


Sobotní ráno  již byly připraveny dva prostorné kruhy obklopené přístřešky chovatelů. Klubovou výstavu zahájil příjezd obou švédských rozhodčí kočárem.  Psi posuzovala Eva Eriksson (chovatelská stanice Crony) a feny  Carin Akesson (CHS Windcrest). Obě sympatické dámy neměly lehkou práci. Na tuto výstavu se přihlásilo 83 psů a 102 fen!  I my jsme se pořádně zapotily, fotilo se jako o život, abychom dohnaly, co se nedalo vyfotit předchozí den v hale. Tituly a kokardy si tentokrát odváželi:

BOB  a Vítěz výstavy a CC – fena NORDV-07 SV-08 Lundecock´s Hoity-Toity

BOS   a Vítěz výstavy –  pes NuCh SUCh Lundecock´s Fiddler On The Roof 

             CC– pes FinCh EECh RuCh Lundecock´s Skip´n Go Naked

             Res. CC – pes Rannerdale Oliwer Twist

             Res. CC - fena Eastdalle Miss Pebbles

             BOB junior –  pes Shellrick´s You May Me Luck

             BOS junior – fena Croft´s And Justice For All

             BOB  veteránfena SUCh Shellrick´s Joyful Jasmine

             BOS veterán – pes NuCh SUCh Lundecock´s Favourite Flame 

 Velký dojem na mě udělala třída fen veteránek, do které nastoupilo 9 ze 12 přihlášených zvířat a byla to opravdu pastva pro oči. Předvedly se feny ve výtečné kondici  a výborného typu, které najdete v rodokmenech mnohých dnešních šampiónů .

      Jinak výstavní drezůra byla na výbornou a často maskovala jisté nedostatky psa, které se daly odhalit jen mimo kruh. Někdy se zdálo, že chlupy jsou důležitější  než to pod tím, a to zejména u psů, ale to platí u šeltií asi všude. Dojem někdy přehluší fakta, která rozhodčí zjistí při prohlídce na stolku. Zuby asi nejsou tak přísně posuzovány, to je podobné jako v zemi původu, zato hlava musí být opravdu ušlechtilá. Jako všude jsou ale rozdílné typy šeltií. Kompaktnější medvídci i ladné "anglické" typy s trochu jemnější kostrou. Čisté americké typy se tam moc neviděly, ale polotypy se objevily a zasáhly i do pořadí.
Vystavovatelé se kupodivu nerozjeli do svých mnohdy velmi vzdálených domovů, ale většina zbavena  napětí  předchozích dnů využila možnosti posedět s ostatními a bylo hezké, že si závěrečnou párty užily všichni, i ti, co neměli co oslavovat. Vítězové nevyvázli  suší. Pan Andersson a Olsen byli vhozeni do řeky, asi aby smyli případnou pýchu.

další fotky z klubovky

bob a bos pan Olsen, Anderson a obě rozhodčí best_juniors paní Reider, pan Anderson a paní Akesson bestgroup_shelricks.jpg (384274 bytes) group_lundecocks.jpg (335711 bytes) group_sunny_hills.jpg (346905 bytes) 

 eastdale_just_a_space_reflection junior class V3  kapalakoplan_zorro hlava junior class VD imperial_royal_jester_hlava.jpg (207544 bytes) imperial_royal_jester junior class VD  

tirawas_helter_skelter intermed class V4 poppy_slope_i_wish_you_would intermed class V2 shelgate_midnight_caller open class V3 flafi_snow_invisible_boy_open class V

  shelteam_teddybear open class V japaro_by_design open class V loclie_stars_X-mas-boy open class VD gun_roses_scottish_spook open class VD

welborns_born_to_be_free open class V edglonian_the_real_mccoy champ class V2 eastdale_mr_sandman champ class V3 shellricks_copy_right champion class V4

sheldon_serio_comic champion class V marvitholl_maximus champion class V shelteam_dreamcatcher champion class V 

laipos_vanessa_princessa open class V milward_sunflower veteran class V3  

 evros_loch_ness veteran class V4 evros_scarlet_scoop veteran class V ellenyor_vanity_fair veteran class V

 A tak jsme daly sbohem Švédsku, abychom se tam zase v budoucnu vrátily, protože nám má opravdu co nabídnout.

 Marcela Hejduková, CHS Perla z Polabí