Genetika barev

U sheltií se vyskytuje široká škála barevných variant. Jak se dočtete na stránce o zbarveních, ne všechny barvy, které vznikly, jsou standardem uznávané. Abychom věděli, jaká štěňata vzniknou po daných rodičích, nemusíme být genetickými experty. Přesto jsme se však při tvorbě těchto modelových spojení částečně inspirovali jednoduchým Mendelovým vzorcem, abychom tak lépe znázornili možné procentuelní zastoupení v průměrně velikém vrhu (v našem případě většinou 4 potomků). Snažili jsme se znázornit většinu spojení, ale pochopitelně jich může být ještě daleko více.

 DOMINANTNĚ ZLATÁ    /    ZLATÁ S TRIC. VLOHOU    /    TRICOLOR    /    BLUE-MERLE    /    BICOLOR

WHITE FACTOR
Často opomíjený, často přeceňovaný. Každý si jeho vážnost vyřeší po svém. Jeho přesnou dědičnost vám bohužel vysvětlit nedokážeme, ale seznámit vás s ním můžeme.
White factor, neboli česky "faktor bílé" s sebou nese přílišné rozšíření bílých znaků na těle. Zpravidla se dá poznat podle větší míry bílé na zadních nohou, kdy zasahuje nad hlezno. Nemusí být vždy zřetelně patrný nebo může zasahovat jen z části na vnitřní straně. Je třeba pamatovat na to, že se neváže na ostatní bílé znaky (límec, lysinka) a jejich absence tedy nemusí tento jev vyloučit.
Spojením dvou jedinců s white factorem se zvyšuje riziko narození štěňat s přílišným rozšířením irských znaků mimo povolenou úroveň - takzvaných extrémních strakáčů. Narození takového štěněte neznamená žádnou jeho zdravotní vadu. Jedinec bude zcela životaschopný a nehrozí žádná mutace. Jediným handicapem pro takového jedince je nemožnost jeho použití v chovu a na výstavách. Pokud tedy z nějakých důvodů přemýšlíme o  spojení dvou jedinců s white factorem s přihlédnutím například ke zdraví obou rodičů (např. spojení s CEA DNA normal) či jiných důvodů, nemusíme od svých záměrů hned ustupovat. Je třeba však počítat s tím, že případný strakáček bude prodán jako mazlík či sportovec (pozn. ovšem bývá o ně zájem).

 
  Zcela bez white factoru   Zde není na první pohled příliš zřetelný - není vidět, že je bílá na celé vnitřní straně stehen Jasně zřetelný white factor

Takto bílé zadní nohy (zde 7mi týdenní štěně) ještě stále neznamenají přílišné rozšíření a není důvod takového psa vyřadit z chovu. Pokud se ovšem chceme vyhnout strakatým potomkům, určitě si např pro takovou fenu vybereme psa jako je na prvním obrázku.