.::Úprava srsti::.

Správně upravená šeltie naparující se ve větru

Zvířecí chlup je vlákno podobné lidskému vlasu, které se skládá z mnoha složek, zejména však z proteinu. Kvalita a rychlost růstu srsti je dána mnoha faktory - jak genetickými, tak i celkovým zdravotním stavem zvířete, klimatem, ročním obdobím a stylem péče.

Srst každého plemene i jednotlivce se však liší. Každý profesionál ví, že mohou být velké rozdíly i mezi jedinci stejné rasy - srst může být tenká, silná, měkká, pevná, řídká, hustá, poddajná i vysušená. Přirozená struktura srsti je geneticky určena ale může být ovlivněna výživou, větrem, suchem, vlhkostí, zimou, sluncem, prašným prostředím i statickou elektřinou. Je nutné udržovat srst čistou a nezaprášenou, protože prach srst oslabuje, obrušuje a následně způsobuje její ztenčení a přetržení. Také česání zaprášené srsti je obtížné a více jí vytrháte než rozčešete. Statická elektřina způsobuje zacuchávání a lámání srsti (např. pohyb zvířete na silonových kobercích, česání srsti umělohmotnými kartáči, ošetřování kosmetikou obsahující nevhodné silikony atd).

Pěstěná srst a její dokonalý vzhled je chloubou každého majitele, symbolem krásy, důkazem správné péče a dobrého zdraví jedince.

Šeltie je velice líbivé plemeno, ale mnoho potencionálních majitelů odrazuje jejich dlouhá srst. Mají dojem, že péče o ni je příliš namáhavá...v tomhle klamu je utvrzuje i mnoho psích atlasů a očekávaná podobnost se srstí kólie. Ale opravdu je to omyl, jelikož srst šeltie má spíše charakter hrubé srsti. 

Tato stránka se vám pokusí přiblížit, jak je to se srstí u šeltie ve skutečnosti a jak o ni správně pečovat, ať už zde hledáte rady pro mazlíčka nebo budoucího šampióna krásy.

Koupání   Stříhání
Česání