Patent ductus arteriosus
PDA

"Otevřená Botallova tepenná dučej (ductus arteriosus patens, PDA) je cyanotická vrozená vada srdce, při které nedošlo k uzavření Botallovy tepenné dučeje (fetální dučej z plicnice do aorty) během prvních 24 hodin života. Přetrvává tedy normální fetální cirkulace, krev teče z aorty do plicnice (L-P zkrat) později se vznikem plicní hypertenze dochází i k reverzi zkratu na P-L (Eisenmengerova reakce) a ke vzniku cyanózy. Otevřená dučej může být různě široká a dlouhá a podle toho je široké spektrum závažnosti příznaků, od náhodného šelestu po projevy těžkého akutního srdečního selhání. "

zdroj: wikiskripta.eu


Při narozením se savci musí adaptovat ze života v tekutém prostředí (amniotická tekutina), kde získávali kyslík z mateřské krve, na život kde začnou získávat kyslík svými plícemi. Ductus arteriosus je velmi důležitý v tomto procesu adaptace. Jde o malou komunikační cévu mezi plicní arterií (která vede krev do plic) a aortou (která vede krev do celého těla). Před narozením většina krve z fetálního srdce obchází plíce plodu právě přes ductus arteriosus. Plíce se stávají funkční až po narození. Při narození se zásobení krví od matky zastaví, pes začne dýchat a krev přes ductus arteriosus přestane proudit. Během několika dní se ductus uzavře úplně.

Když se ductus neuzavře, pes zůstane s patentním ductus arteriosus. Rozsah postižení závisí na stupni patence, otevření ductu.

Dědičnost je komplexní, to znamená, že na vzniku vady se podílejí faktory genetické i faktory prostředí.

Jde o nejčastěji diagnostikovaný kongenitální defekt srdce u psů. Vyskytuje se u mnoha plemen a častěji u fen. Plemena s rizikem výskytu jsou americký kokršpaněl, anglický kokršpaněl, anglický špringeršpaněl, australský ovčák, bichon frise, cardigan welshcorgi, čivava, irský setr, kavalír king charles španěl, keeshond, kerry blue teriér, knírač malý, kokršpaněl, kolie, labradorský retrívr, maltézský pinč, německý ovčák, novofundlandský pes, pomeranian, pudl toy a malý, rotvajler, sibiřský husky, šeltie, yorkšírský teriér.

Co znamená patent ductus arteriosus pro vašeho psa a vás?

Stupeň postižení vašeho psa závisí na velikosti defektu. Toto může být v rozmezí od malého slepého váčku na aortě, který nezpůsobuje žádné problémy, po různý stupeň abnormálního toku krve přes ductus mezi aortou a plicní arterií. Nejčastěji dochází k proudění krve z levé strany srdce na pravou, krev z aorty s vyšším tlakem se dostává do plicní arterie. Dochází ke zvýšenému objemu krve v plicích a to má za následek tvorbu plicního otoku.

Příznaky jsou kašel, omezení tolerance zátěže, hubnutí a eventuálně kongestivní selhání srdce.

Bez chirurgického zákroku je pravděpodobný předčasný úhyn.

Méně často dochází k pravolevému zkratu. Ten má za následek dodávání špatně okysličené krve do těla. Pes má zkrácené dýchání a trpí slabostí nebo kolapsem zadních končetin.

Chirurgický zákrok se doporučuje provést u psů mladších 2 let u levo-pravého zkratu. Nejlepší je provést zákrok ve věku 8-16 týdnů, než dojde k vývoji nezvratných změn.

Psi s PDA nemají být použiti v chovu a také odchovy jejich rodičů musíme pečlivě sledovat.


MVDr. Roman Kvapil
tel.: 284818471
e-mail: kvapil@vetkolma.cz,
www.vetkolma.cz
www.vetobchod.cz